dětská stomatologie dětská stomatologieIII dětská stomatologieII

 

Komplexní stomatologická péče pro Vaše děti:

 

  • lékař zaměřený na péči o dětského pacienta
  • nadstandardní ošetření
  • možnost ošetření s využitím rajského plynu či v analgosedaci
  • dentální hygiena zaměřená na co nejvčasnější získání správných návyků

Kdy přijít s dítětem poprvé k zubaři? A jak často jej navštěvovat?

První návštěva stomatologa by měla proběhnout s prořezáním prvního zubu. Dítě se seznámí s prostředím ordinace, rodiče dostanou první informace o správné péči o dočasný chrup a o vhodných stravovacích návycích. Následné preventivní prohlídky je vhodné absolvovat co půl roku. Děti, které pravidelně absolvují návštěy u stomatologa od útlého dětství je považují za samozřejmost a nemají z nich strach.

 

Proč je důležitá správná péče o dočasný chrup?

Protože zanedbané a zkažené dočasné zuby mohou negativně ovlivnit i zuby stálé, nehledě na to, že nutnost jejich ošetřování je spojená s nepříjemným zážitkem, kterému jde správnou péčí předejít. Na našem pracovišti se totiž řídíme zásadou, že zdravý zub se nezkazí a správnou péči o o dočasné zuby považujeme za základ správného vývoje chrupu dítěte.

 

V čem je význam dentální hygieny u dětí? A kdy ji poprvé absolvovat?

U malých dětí je nutné, aby rodiče věděli, jak se o chrup svých dětí starat. První informace, Vám může sdělit Váš stomatolog.

 

Ve věku 3-4 let (tedy v období, kdy už bývají prořezané všechny dočasné zuby) je důležité si vše vyzkoušet pod dohledem dentální hygienistky, která s Vámi čištění nacvičí a upozorní Vás, na která místa se při čištění zaměřit a seznámí Vás s vhodnými pomůckami pro hygienu. V tomto věku je nutné aby péči o chrup prováděli rodiče, děti si nejsou schopny zuby správně vyčistit samy a je tedy nutné jim je dočišťovat.

 

Pokud je hygiena dobrá a péče o chrup dostatečná (posoudí lékař při pravidelných prohlídkách) postačí další návštěva hygienistky ve věku 10-12 let, kdy by se Vaše dítě již mělo naučit čistit si zuby samo. Hygienistka s ním vše nacvičí, vysvětlí a pozve si ho na kontrolu, kde jeho výsledky zkontroluje a popřípadě doladí nedostatky.

 

Od 15 let by pak měla být návštěva dentální hygienistky nedílnou součástí stomatologické prevence, kdy dochází ke kontrole čištění, případnému upozornění na nedostatky a jejich nápravě, kontrole a případné úpravě správné velikosti mezizubních kartáčků. Součástí je rovněž odstranění zubního kamene a depurace, jako prevence vzniku parodontálních onemocnění. Frekvenci těchto návštěv určuje hygienistka dle úrovně hygieny – zpravidla jednou za 6 měsíců (při výborné hygieně postačí jednou za rok).

 

A jak je na tom s hygienou Vaše dítě?

VÍTE JAK SI MÁ VAŠE DÍTĚ ČISTIT ZUBY? Ukázali jste mu to někdy? Znáte místa, na která je nutné se při čištění zaměřit?

Málokterý rodič zná odpovědi na tyto otázky, proto jsou zde pro Vás naše dentální hygienistky. Provedou Vám instruktáž hygieny, abyste věděli jak k ní vést Vaše dítě a jak jej kontrolovat.

Za zdraví dutiny ústní Vašeho dítěte máte zodpovědnost právě VY.

Správně a pravidelně prováděná dentální hygiena předchází vzniku problémů u zubů (kazy, záněty) a dásní (gingivitida, paradentóza). Lékař může tyto komplikace už jen řešit (což nemusí být vždy příjemné a je finančně zatěžující) – předcházet jim však musíte Vy.

To nejlepší, co můžete svému dítěti dát jsou správné hygienické návyky, které si ponese po celý život.

 

Dentální hygienistka Vám předá všechny potřebné informace o:

– kartáčcích

– správném čištění

– mezizubních pomůckách (bez kterých se ani dítě neobejde)

– dietních návycích napomáhajících k eliminaci kazivosti

 

Se získanými informacemi byste měli dále pracovat a vést Vaše dítě k jejich dodržování. Vaším cílem by mělo být začlenit dentální hygienu do každodenního života Vašeho dítěte, aby se stala nedílnou součástí všedních dní. Předejdete tím mnoha problémům v dospělosti Vašeho dítěte.

 

Momentálně vzhledem k velkému zájmu a dlouhým objednacím dobám již neošetřujeme neregistrované dětské pacienty ani delegované pacienty od jiných lékařů. Děkujeme za pochopení.