Přijímáte nové pacienty?

Velmi nás to mrzí, ale vzhledem k prodlužujícím se objednacím dobám, jak u lékařů tak u dentálních hygienistek, jsme byli nuceni dočasně pozastavit příjem nových pacientů. Situaci řešíme a věříme, že brzy budeme opět schopni nové pacienty přijímat. Děkujeme za pochopení.

Máte smlouvy s pojišťovnami?
Ano, máme smlouvy s většinou zdravotních pojišťoven. Po vstupním vyšetření vám lékař sdělí individuální léčebný plán včetně informací, které výkony je možné pokrýt z veřejného zdravotního pojištění a které nikoliv.

Co mám dělat, když mám akutní problém?
V případě akutní bolesti, prosím vždy nejdříve volejte a to v ranních hodinách (nejpozději do 9:00 hod) – máme pro tyto případy vyčleněné akutní pauzy (každý den je tato akutní pauza u jiného lékaře, takže se může stát, že v případě akutní bolesti Vás ošetří i jiný než Váš ošetřující lékař). Pouze při tomto postupu jsme schopni Vám zajistit ošetření v co nejkratším termínu bez nutnosti dlouhého čekání v čekárně.

V případě, že se u Vás akutní problém vyskytne mimo naši ordinační dobu (např. v pátek večer či o víkendu), tak prosíme napište sms a my Vás budeme kontaktovat, jakmile to bude možné.

Ošetřujete i děti?
Ano, zaměřujeme se na rodinnou péči. Ošetřujeme děti, dospívající, dospělé i seniory.

Kdy jít s dítětem poprvé k zubaři?
První návštěvu si naplánujte po prořezání prvního zoubku. Preventivní prohlídky u dětí včetně instruktáže správného čištění zubů jsou velmi důležitou prevencí vzniku zubního kazu. Děti si navíc mají možnost zvyknout na prostředí ordinace, i když se „nic neděje“ a vypěstovat si tak k němu kladný vztah, aby mohly i v budoucnu navštěvovat zubního lékaře bez obav.

Jak probíhá vstupní vyšetření a kolik stojí?
Vstupní vyšetření je zdarma, jelikož je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Jeden z našich lékařů vyšetří Vaše zuby, dásně i závěsný aparát zubu a to mimo jiné i pomocí rentgenových snímků. Lékař Vám následně sestaví individuální léčebný plán včetně možných alternativ a společně vyberete řešení, které bude vyhovovat Vaším představám. Toto vstupní vyšetření trvá obvykle 30-45 minut.

Děláte rentgenové snímky při ošetření? A je to potřeba?
Rentgenové snímky jsou nedílnou součástí diagnostických úkonů, jelikož umožňují odhalit i na první pohled skryté problémy, jako jsou třeba mezizubní kazy. Slouží však také ke kontrole správnosti léčby u složitějších výkonů, čímž pomáhají lékaři minimalizovat riziko chyb a umožňují poskytnout co nejkvalitnější ošetření. Ozáření z moderního digitálního rentgenu, který v ordinacích používáme, se bát nemusíte. Dávka záření nedosahuje ani hodnot, které dostáváme z přirozených zdrojů kolem nás.

Děláte bílé výplně?
Ano, při ošetření zubního kazu používáme výhradně fotokompozitní výplně v barvě zubu. Kromě výborné estetiky mají tyto „bílé plomby“ i další důležité výhody oproti amalgamovým výplním. Mají nulový obsah rtuti, umožňují menší invazivitu ošetření a mají mechanické vlastnosti identické se zubem.
Pro maximální trvanlivost a estetiku výplní, používáme při jejich zhotovení speciální pomůcku – kofferdam, který slouží k izolaci daného zubu od sliny, jazyka a vlhkosti z dechu a umožňuje nám tak věnovat dostatek času a pozornosti precizně zhotoveným výplním.

Bude to bolet?
Ne. Naprostou samozřejmostí je aplikace anestezie u všech výkonů, které by mohly být nepříjemné. Naším cílem je, abyste ke svému zubaři chodili v klidu a bez obav.

Jak dlouho po vrtání kazu nesmím jíst?
U fotokompozitních výplní, které u nás zhotovujme, můžete jíst ihned bez omezení.

Musím mít na mrtvý zub s ošetřeným kořenovým kanálkem korunku?
Endodonticky ošetřené zuby (zuby s ošetřenými kořenovými kanálky) jsou zpravidla výrazně oslabené a tudíž křehké a mohly by při kousání prasknout. V případě prasknutí zubu je pak často jediným možným řešením extrakce. Abychom riziko této komplikace minimalizovali, doporučujeme u těchto zubů zhotovit korunku nebo polokorunku (onlay), která zub obejme jako obruč a zpevní. Nejvhodnější variantu ošetření Vám sdělí váš lékař dle zhodnocení konkrétního zubu.

Jaký je rozdíl mezi korunkou a polokorunkou?
Korunky jsou v laboratoři zhotovené náhrady celé zubní korunky, které se používají k rekonstrukci rozsáhle destruhovaných zubů a slouží jako definitivní ošetření endodonticky ošetřených zubů (zubů s ošetřenými kořenovými kanálky). Nejčastěji zhotovujeme metalokeramické a celokeramické korunky, které jsou díky svým vynikajícím estetickým parametrům k nerozeznání od zdravého zubu.
Polokorunka (inlay/onlay/overlay) je estetická laboratorně zhotovená náhrada části zubní korunky, která se používá k ošetření rozsáhlejších defektů, kde už samotná výplň nestačí. Zpevňuje zubní korunku a zhotovuje se nejčastěji z fotokompozitní pryskyřice. Často je vhodným definitivním řešením i u endodonticky ošetřených zubů.

Jaký je rozdíl mezi metalokeramickou a celokeramickou korunkou?
Metalokeramická korunka má jádro z kovu a na povrchu je ze všech stran pokryta bílou keramikou. Je vhodná zejména do zadních úseků chrupu.
U celokeramických korunek je jádro i povrch korunky zhotoven z keramiky. Pro absenci tmavého kovového jádra je možné dosáhnout špičkové estetiky a díky dnešním moderním technologiím jsou i mechanické vlastnosti zcela srovnatelné s prvně zmiňovanou korunkou metalokeramickou.

Je potřeba se starat o dětský chrup, když mléčné zoubky stejně vypadnou?
Ano, zdravý dočasný chrup, který v ústech zůstane až do přirozené výměny zubů, je důležitý předpoklad pro správný vývoj zubů a vytvoření správného skusu v dospělosti. Dočasné stoličky zůstávají v ústech dítěte až do věku 11 – 12let. Pokud se kvůli kazu odstraňují výrazně dříve, zvyšuje se pravděpodobnost potřeby ortodontické léčby (rovnátek) v budoucnu.

Krvácí mi dásně při čištění zubů. Je potřeba to řešit a jaké jsou možnosti?
Krvácení z dásní je projevem zánětu dásní. Tento zánět zpravidla není bolestivý, ale i tak je potřeba jej řešit. Dlouhodobě neléčený zánět dásní vede k jeho rozšíření z dásní až na kost, přičemž dochází k jejímu úbytku a rozvoji parodontitidy. Naštěstí je léčba velmi jednoduchá a elegantní – spočívá v instruktáži a nácviku správné ústní hygieny.

Moji rodiče měli paradontózu. Budu ji mít také?
Parodontitida naštěstí není dědičné onemocnění. Je způsobena nedokonalou nebo zanedbanou ústní hygienou. Jedná se o onemocnění, kterému lze aktivně předcházet a v případě, že už se parodontitida objeví, je možné ji aktivně léčit či alespoň zastavit.

Co je součástí dentální hygieny?
Zubní lékař nebo dentální hygienistka identifikují vaší úroveň dentální hygieny, vysvětlí Vám principy správného čištění zubů, natrénují pro Vás vhodnou techniku čištění přímo ve Vašich ústech, vyberou správnou velikost mezizubních kartáčků a natrénují s Vámi jejich použití. Odstraní naddásňový zubní kámen pomocí ultrazvuku a ručně a doleští zuby rotačním kartáčkem se speciální leštící pastou. V další návštěvě se zaměříte na doladění obtížných míst a v případě potřeby odstranění poddásňového kamene. Pokud dásně již nebudou krvácet, můžete se domluvit i na odstranění pigmentací pískováním. (Airflow)

Zuby mě bolí na studené a teplé. Dá se s tím něco dělat?
Nejčastějšími příčinami bolesti zubů na studené a teplé je hluboký zubní kaz nebo odhalené zubní krčky. S oběma stavy si zubní lékaři umějí poradit.

Jakým způsobem lze hradit ošetření?
Platbu za ošetření je možné uhradit v hotovosti nebo platební kartou.

Kde u vás lze zaparkovat?
Přímo u budovy se nachází placené parkoviště. V přilehlých ulicích lze parkovat na parkovací hodiny – možnosti jsou omezené.